اکسپوی 2025

رای ایران برای انتخاب میزبان اکسپوی 2025

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

دو کشور به دنبال رای ایران برای انتخاب میزبان اکسپوی 2025

در شرایطی که آمریکا به صورت یکجانبه اقدام به اتمام تعهد خود نسبت به برجام کرد؛ روابط ایران با بیشتر کشورها برقرار است و مراودات تجاری و بین‌المللی ایران با اغلب کشورها انجام می‌شود. در همین راستا روز گذشته فرستاده ویژه ژاپن برای مذاکره با سرپرست نمایشگاه های بین‌المللی به ایران آمد تا برای برگزاری اکسپوی 2025 نظر ایران را به عنوان یکی از اعضای BIE (دفتر نمایشگاه های بین‌المللی) با رای تعیین کننده‌ برای تعیین میزبانی اکسپو جلب کند.

- به گزارش روابط عمومی شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی ج.ا.ایران :

روز گذشته طی نشستی با موضوع انتخاب میزبان اکسپوی 2025، " شیگورو اندو " فرستاده ویژه نخست وزیر ژاپن به همراه " ماساهیکو کومورا " کاردار سفارت ژاپن در تهران به نمایندگی از طرف " هیرویاسو کوبایاشی " سفیر دولت ژاپن در تهران و " ماساشی واتانابه " رئیس بخش اقتصادی سفارت ژاپن و همچنین مدیران شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی ج.ا.ایران به مذاکره و تبادل نظر پرداختند. در این جلسه سرپرست و عضو هیئت‌مدیره شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی ج.ا.ایران با اشاره به اینکه طی ماه‌های اخیر مذاکرات مناسبی با مقام‌های ژاپنی درباره اکسپو 2025 انجام داده‌ایم خاطرنشان کرد: کشور ما در سال 1851 میلادی برای اولین بار در نمایشگاه اکسپو لندن شرکت کرد که این نشان از قدرت و بزرگی توان ایران در اکسپوهای جهانی است. عباس قبادی افزود: ایران در دو اکسپویی که در سال‌های 1970 و 2005 میلادی در ژاپن برگزار شده است، حضور فعال داشته‌ و در اکسپو 2015 میلان نیز عنوان مقام دوم از نظر میزان تاثیرگذاری در مخاطبان را بین کشورهای شرکت‌کننده به دست آورده است. او ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران همواره نقش موثری در کمیته اجرایی اکسپو هم داشته است. در واقع حضور ایران در 20 اکسپو جهان نشان از علاقه‌مندی و قدمت ایران در این رویداد بزرگ بین‌المللی دارد. قبادی در ادامه عنوان کرد: باید توجه داشت که در سال 1851 در کل دنیا 12 کشور در اکسپو لندن حضور پیدا کردند که ایران یکی از این کشورها بود. بر این اساس در اکسپو 2025 که پیش رو داریم ایران حضور قدرت‌مندی خواهد داشت.

 

استفاده از ظرفیت‌ های بخش خصوصی

سرپرست و عضو هیئت‌مدیره شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی در حاشیه این مراسم با بیان اینکه از ظرفیت بخش خصوصی در طراحی و جانمایی غرفه ایران در اکسپو 2025 استفاده می‌شود توضیح داد: گرچه در این باره با وزارت راه و شهرسازی مشورت می‌کنیم، اما بخش خصوصی متولی اصلی این کار است. قبادی با اشاره به نشست خود با ماساهیکو کومورا فرستاده ویژه نخست وزیر ژاپن در اکسپوی 2025 افزود: برای برگزاری اکسپو ۲۰۲۵، رقابت تقریبا میان روسیه و ژاپن است که ما هم بسته به اینکه چه امتیازاتی هر کدام از متقاضیان برگزاری اکسپو بدهند و مشورت با وزارت امورخارجه و وزارت صمت و همچنین مشورت با مجموعه دولت در مقطع زمانی مشخص، رای خود را به نفع یکی از کاندیدای میزبانی می‌دهیم. وی با بیان اینکه بیش از یک ماه دیگر وقت داریم تا بتوانیم تصمیم نهایی را بگیریم تشریح کرد: بر این اساس، ژاپنی‌ها نیز از ما خواستند تا به این کشور رای دهیم. ضمن اینکه روس‌ها هم که در چند ماه گذشته این سفر را به ایران داشتند از ما خواستند که به آنها رای دهیم و این نشان از نقش تاثیرگذار ایران در اکسپوهای جهانی دارد. این مقام مسئول همچنین اضافه کرد: شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی امروز یکی از حلقه‌های صادرات کشور است و در بحث نمایشگاه‌های خارج از کشور تا بیش از ۵۰ درصد هزینه‌ها را به شرکت‌هایی که در این نمایشگاه حضور پیدا می‌کنند یارانه می‌دهد. قبادی با اشاره به اینکه موفقیت هر کشوری به امر صادرات آن کشور بستگی دارد، اذعان کرد: رشد صادرات غیرنفتی ما در سال‌های گذشته رشد داشته که در این میان نقش نمایشگاه‌ها تعیین کننده بوده است.

 

طراحی جامعه آینده برای زندگی ما

در این نشست همچنین مسئولان ژاپنی ضمن ارائه برنامه‌های خود برای اکسپو 2025 درباره موضوعات خود نیز به ارائه گزارش پرداختند. «طراحی جامعه آینده برای زندگی ما» موضوع اصلی ژاپنی‌ها برای اکسپو 2025 است و «چگونه یک زندگی سالم را به شیوه‌ای متفاوت هدایت کنیم» و «نحوه ایجاد سیستم‌های اقتصادی اجتماعی پایدار» دو موضوع فرعی هستند که ژاپنی‌ها دنبال می‌کند. به گفته فرستاده ویژه نخست‌وزیر ژاپن در این جلسه، در واقع این موضوع از هر فرد می‌خواهد درباره زندگی شخصی خود فکر کند و فرد را قادر به تحقق بخشیدن به تمام توان خود می‌داند.

گفتنی است رای‌گیری برای انتخاب میزبان اکسپو ۲۰۲۵ نوامبر ۲۰۱۸ (آبان ۱۳۹۷) در نشست مجمع عمومی دفترنمایشگاه‌ها بین‌المللی در پاریس برگزار می‌شود که در این مجمع فقط کشورهای عضو BIE حق رای دادن دارند.

منبع: ایران فیر

تماس با ما

 آدرس : تهران، بلوار کوهک، خیابان سهراب سپهری

تلفن : 02144668807

ایمیل : info (at) Exhibitdesign.ir

جستجو